- Детайли
Професионална гимназия по лека промишленост и туризъм в Казанлък участва и приключи успешно проект „Ученически практики”за учебната 2017/2018 година. Проект BG05M2OP001-2.006-0001 „Ученически практики – Фаза 1“ е съфинансиран от Европейския социален фонд чрез Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. 30 ученици от 10-ти и 11-ти клас проведоха 240 часа практическо обучение на реални работни места и усвоиха тънкостите на изучавание професии – икономист, администратор в хотелиерството, ресторантьор и готвач.
Те бяха разпределени в 10 фирми в Казанлък – партньори на гимназията по проекта. За учениците се обучаваха под прякото наблюдение на наставници от фирмите, както и четирима наблюдаващи учители. След успешното приключване на практиките, на учениците бяха връчени сертификати от директора на училището и възнаграждение в размер на 300 лева, под формата на стипендии за обучение. Работодателите останаха изключително доволни от професионализма и работоспособността на учениците на ПГЛПТ, които стриктно спазваха своите задължения.
Общата цел на проекта е да бъде повишен броят на учениците в професионалните училища и адаптиране на професионалното образование и обучение (ПОО) към нуждите на пазара на труда. Чрез мерките по тази операция ще бъдат постигнати резултати, така че сътрудничеството между системите на ПОО и бизнеса в България да стане по-ефективно:
Проект BG05M2OP001-2.006-0001 „Ученически практики – Фаза 1“ е съфинансиран от Европейския социален фонд чрез Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
- Детайли
Проект BG05М2ОР001-2.006-001
„Ученически практики – Фаза 1” по Оперативна програма “Наука и образование
за интелигентен растеж” 2014 – 2020 год.
ПГЛПТ участва активно по Проект „Ученически практики – Фаза 1” през учебната 2017/2018 година.
Основните специфични цели на проекта са:
- Подкрепа за създаване и функциониране на УТФ и/или други съществуващи в професионалното образование форми на УТФ, вкл. учебни компании, чрез насърчаване на придобиването на универсални ключови умения и изграждане на партньорства с останалия свят, по-специално с бизнеса.
- Подкрепа за практическо обучение, организация и провеждане на ученически практики и удостоверяване на резултати, чрез допълнителни практики в реална работна среда.
- Подкрепа за формиране на предприемачески знания и умения, на предприемаческа култура, както и възприемане на предприемачеството като алтернатива за бъдеща реализация и професионална кариера на учениците.
- Общата подкрепа за формирането на начални професионални умения и компетентности за работа в екип и ефективна комуникация е насочена към прилагането на иновативни и практически форми на обучение, помагащи на учениците да формират бизнес умения, лидерство и стратегии за успех, да се ориентират в реализацията си след завършване на обучението си по избраната професия.
- Превръщане на началното и продължаващото ПОО в привлекателна възможност за учене.
- Осигуряване на гъвкав достъп до обучение и до придобиване на квалификация.
- Повече и по – добри възможности за практика в реална работна среда.
- Активно включване на бизнеса при разработване на програми за практическо обучение по професии.
- Подобряване на връзката между резултатите от ПОО и потребностите на променящия се пазар на труда.
- Улесняване прехода от училище към пазара на труда или висшето образование, чрез повишаване качеството на ПОО.
- Повишаване на квалификацията на обучаващите от системата на ПОО.
За реализиране на тези цели в ПГЛПТ се включиха 30 ученици от X и XI клас, след заявено желание на десет фирми – партньори да участват по проект ,,Ученически практики – Фаза 1”:
1.”ИРА2016” ЕООД
2.”АЛМИ 14” ЕООД
3.”ЗОРНИЦА – 2001” ООД
4.”Стан-07” ООД
5.”Ран-2001”ООД
6.”Магнолия” ООД
7.”Жидимекс”ЕООД
8.”Алберт Алексиев”ООД
9.”Ачи консулт” ЕООД
10.”Палас” ООД
Учениците провеждат 240 часа практическо обучение в реални работни места в професиите –икономист, ресторантьор, администратор в хотелиерството и готвач. Четирима наблюдаващи учители от страна на ПГЛПТ: Иванка Джонджорова, Румяна Станева, Тома Башкехайов и Красимир Цоников, следят за осъществяването на проекта.
Чрез изпълнение на дейностите по проекта ще бъдат постигнати следните резултати:
- Подобряване връзката между ПОО и бизнеса.
- Подобряване практическите умения на учениците, чрез работа в реална работна среда.
- Подобряване на перспективите за успешна реализация на завършващите на пазара на труда.
Проект BG05M2OP001-2.006-0001 „Ученически практики – Фаза 1“ е съфинансиран от Европейския социален фонд чрез Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
- Детайли
През учебната 2014/2015 год. продължава работата на ПГ по лека промишленост и туризъм, гр. Казанлък по проект BG051РО001-3.3.07-0001 „УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ”
Целите на проекта са:
- подпомагане и насърчаване изграждането на устойчиво партньорство между гимназията и бизнеса
- увеличаване на възможностите на работодателите за подбор на ученици, доказали умения в реална работна среда за непосредствено включване на пазара на труда след дипломирането
- увеличаване стимулите за ученици за участие в допълнително практическо обучение в реална работна среда
- изграждане на модели за активна гражданска позиция с цел, успешна професионална реализация и кариерно развитие на ученици
В проекта участват 13 ученици от 11б, 11в и 12б класове, обучавани по специалностите „Производство на кулинарни изделия и напитки” и „Кетъринг”.Учениците работят на позиции сервитьор-бармани и готвачи в следните обекти ресторант „Палас”, ресторант „Лагуна”, кафе-клуб „Тропикана”, „Еуфория”, кафе „Аглаия”, кафе „Милано”.
- Детайли
През учебната 2013/2014 год. ПГ по лека промишленост и туризъм, гр. Казанлък работи по проект BG051РО001-3.3.07-0001 „УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ”. В проекта участваха 9 ученици от 12а и 12б класове, обучавани по специалностите „Организация на туризма и свободното време” и „Производство на кулинарни изделия и напитки”.
Учениците проведоха учебните си практики в ресторант „Палас”, ресторант „Лагуна”, ресторант „Терес” и кафе клуб „Тропикана” по позиции „сервитьор-барман” и „Готвач”.
Наставници на учениците бяха Любомир Ябанджиев, Иван Катанов, Антон Антонов и Мария Колева, а наблюдаващ учител – Мария Чочева.
Всички ученици успешно приключиха работата си по проекта, за което получиха сертификат за проведена практика на реално работно място.
Тържественото връчване на сертификатите се проведе на 24.04.2014 год. в актовата зала на училището.
- Детайли
През учебната 2013/2014 година ПГЛПТ продължава да работи по проект BG051РО001-3.3.07-0001,компонент „УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ” по ОП „Развитие на човешките ресурси”, съфинансиран от Европейския социален фонд.
Партньори на ПГЛПТ са комплекс „Палас” ООД, „Стан-07” ООД - обект ресторант „Лагуна”, „Томи шоу козметикс” ЕООД - обект ресторант „Терес” и „Агрострой – СП” ООД - обект –кафе клуб „Тропикана”, в които 9 ученици от 12а и 12б класове, обучавани по специалностите „Организация на туризма и свободното време” и „Производство на кулинарни изделия и напитки” в периода от 18.11.2013 год. до 30.04.2014 год. ще проведат 240 часа практика в реални условия като сервитьор- бармани и готвачи.
След успешното приключване на първия етап от практиката и отличните отзиви за всички ученици от страна на работодателите, с разширяване на техния брой през втория етап, се надяваме, че ще се подобри връзката между резултатите от професионалното обучение и непрекъснато променящия се пазар на труда.
Обект: Кафе клуб “Тропикана” – позиция: сервитьор-барман |
Обект: Ресторант “Терес” – позиция: готвач
Обект: Ресторант “ЛАГУНА” – позиции: Сервитьор-барман и Готвач
Обект: Ресторант “Палас” – позиция: сервитьор-барман
Обект: Ресторант “Палас” – позиция: готвач
Приключване на проекта и раздаване на сертификати
Този проект е финансиран с подкрепата на Европейската комисия.
Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.
Страница 1 от 2